28 Haziran 2015 Pazar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar
Cilt bakımında herkesin bildiği ama çoğu kişinin doğrusunun farkında olmadığı şeyler vardır. Hepimiz kadife gibi bir tene sahip olmak için kozmetik ürünlere çuvallar dolusu para saçarız. Hatta forumlarda gezinir, cildimizdeki sıkıntılara deva ararız. Ama bilmeyiz ki kafamızda kurguladıklarımız her zaman soruna çözüm değil…

Kulaktan dolma değil, akla yatkın yöntemlerle cildimizi uzun yıllarca dinç ve sağlıklı tutmak mümkün! Fakat öncelikle bildiğimiz, daha doğrusu bildiğimizi sandığımız yanlışların farkına varmalıyız.

- ''El havlusu kullanmanın zararı yok.'' Yanlış! Kendine ait olmayan havluları kullanman hem hijyenik değil hem de havlu kumaşı üzerinde biriken bakterilerin kolaylıkla cildine taşınmasına neden olur.

- ''Yüzü sık sık yıkamak üst düzey temizlik sağlar.'' Yanlış kere yanlış! Cildinin yıpranmasını ve doğal sürecinden daha erken zamanda yaşlanmasını istiyorsan bu yolda devam et. Ama istemiyorsan yıkama sıklığını minimuma düşürmen şart.

- ''Bakımı yüzüme uygulamam yeterli.'' İlla ki yanlış! Cilt bir bütündür. Kolu yırtılan bir elbise aynı kalır mı hiç? Topuklarına, dirseklerine, boynuna ve tüm cildine bakım yapman seni şarap gibi yıllandıracak ancak asla yaşlanmana izin vermeyecektir.

- ''Sigara içmezsem sigaradan etkilenmem.'' Büsbütün yanlış! Sigara dumanı bulunan ortamlarda vakit geçiriyorsan vay haline.. Cildinin tıkanması için sigarayı üflemen şart değil.

- ''Arkadaşıma iyi gelen ürün bana da iyi gelir.'' Katmerli yanlış! Hastalık yoktur, hasta vardır. Kendine kulak ver, bedenini tanı ve sana uyan ürünü seç. Güzelliğin sırrı bunda saklı.

- ''Cildim yağlı, nemlendirici gerekmiyor.'' Maalesef yanlış! Tüm cilt tiplerinin nemlenmeye ihtiyacı vardır. Sandığının aksine cildindeki yağ oranı bu ihtiyacı karşılamaz. Yağlı ciltler için uygun olan bir nemlendirici edinmen gerek.

- ''Güneş kremini sadece yazın uygularım.'' Ölümüne yanlış! Ölümüne derken şaka yapmıyorum. Güneş kremi kullanmayan kişilerde cilt kanserine yakalanma olasılığı çok daha fazla. Kendini seviyorsan, güneş kremlerini de seveceksin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder