20 Nisan 2014 Pazar

Sağlıklı Saçları İçin Gerekli 10 Besin

Sağlıklı Saçları İçin Gerekli 10 Besin
Saç derisinde pullanma, saçlarınızda dökülme, incelme, yıpranma  veya bir takım diğer çevresel faktörlerinden kaynaklanan hasarlar oluştuysa veya sağlıklı saçlarınızı gelecekte olabilecek bir takım sorunlardan korumaya çalışıyorsanız kullandığınız kozmetik ürünlerine ve doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlara ek olarak saçlarınıza faydası olacağı kanıtlanmış besinlerdende yararlanmanızı öneririz.

1.. Pancar suyu
Pancar suyu karbonhidratlar, proteinler, potasyum, kalsiyum, B vitamini ve C vitamini açısından oldukça zengin olması nedeniyle saç dökülmesine karşı çok etkilidir.

2. Mercimek
Mercimek demir, çinko, protein ve biyotin açısından zengin bir besin kaynağıdır ve saç dökülmesinin önlenmesinde önemli rol oyanayan bir besindir. Ayrıca, soya fasulyesi ve fasulyede sık aralıklarla tüketildiğinde saç dökülmesinin önlenmesi için mükemmeldir.

3. Ispanak
Brokoli, lahana, çemen otu ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler yardımıyla sağlıklı saç köklerine sahip olabilirsiniz. Ayrıca saç derisinin yağ sirkülasyonunu kolaylaştırır. Bu tür besinler  beta karoten, folat, C vitamini ve bolca demir içerir.

4. Yumurta
Yumurta protein, çinko, selenyum, kükürt ve demir açısından zengin bir besin kaynağıdır. Çinko saç derisi dokularının onarımına ve saç köklerinin çevresindeki yağ bezlerinin  düzgün olmasını sağlamakta  çok etkilidir. Demir eksikliği saç dökülmesinde en etkili sebeplerden biridir. Yeterli oranda demir içerikli besinler tüketmeye önem veriniz böylelikle saçlarınızın ihtiyacı olan oksijen ve düzenli kan dolaşımı sağlanacaktır.

5.Ceviz
Ceviz omega-3 yağ asitleri, E vitamini ve biotin içerir. Ceviz saçlarınızın güneş ışınlarına uzun süre maruz kalması sonucu ortaya çıkan hasarı onarmakta ve saç hücrelerini korumakta çok etkili bir besin kaynağıdır. Ayrıca yoğun miktarda bakır içermesi nedeniyle doğal saçlarınızın rengini canlandırılmasına yardımcı olur. Yani, cevizi hem besin olarak tükettiğinizde hemde ceviz yağını saçlarınıza uyguladığınızda saçlarınız için çok faydalı bir besindir.

6. Adaçayı
Yüzyıllar boyunca, adaçayının saç dökülmesini önlediğine inanılmıştır. Adaçayı yağı veya  adaçayının kendisi çay olarak günlük tüketilmesi sağlıklı bir cilt ve saça sahip olmanıza ve  cildin yenilenme sürecine önemli katkı sağlayacaktır.Saçlarınızın sağlıklı uzaması için şampuanınıza adaçayı özü ekleyiniz.

7. Yoğurt
Probiyotik değerler içeren yoğurt protein kalsiyum B vitamini ve mineraller bakımından da zengindir. Saçların nemlendirilmesine katkıda bulunan yoğurt aynı zamanda saç köklerini de güçlendirerek saç dökülmesini engeller.

8. İstiridye
Çinko sağlıklı bir saç ve saç derisi için çok önemli bir mineraldir.Bu mineralin eksikliği şiddetli saç dökülmesine  ve saç derisinin pul pul dökülmesine neden olabilir. İstiridye doğal, sağlıklı ve güçlü saçların kaybedilmemesi için ayrıca çok sayıda protein içerir.

9. Yabanmersini
Tüm meyveler besin bakımından zengindir. Ancak, yaban mersini içerdiği yüksek miktardaki C vitamini ile saç derisinde kan dolaşımını kolaylaştırır ve ayrıca saç köklerinideki hassas kan damarlarının gelişimine yardımcı olur.

10. Somon Balığı

Somon Sağlıklı, güçlü saçlar için önemli maddeler içerir, bol miktarda protein ve D vitamini deposudur. Bir tatlı su balığı olan somon balığı saç derisini koruyup, güçlendirmek için gereken omega 3 yağ asitleri bakımından çok zengindir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...