14 Nisan 2014 Pazartesi

Kepekten Kurtulmanıza Yardımcı Olacak 6 Bakım Önerisi

Kepekten Kurtulmanıza Yardımcı Olacak Bakım Önerileri
Saçınızın kepeklenmesi heleki ileri düzeyde kepeklenme çok can sıkıcı hatta utanç verici olabilir ve günlük yaşantınızı çok olumsuz etkileyebilir. Kepekten kurtulmanıza yardımcı olabileceği idda edilen kimaysal yada doğal içerikli yağlar, şampuanlar veya tonikler gibi bir çok ürün bulunmaktadır bunların bir kısmı gerçekten etkili sonuçlar versede çoğunluğunun hiçbir işe yaramadığına hepimiz şahit olmuşuzdur.


Kepek ile mücadele ederken öncelikle kepek oluşumunun nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak ve bu nedenleri ortadan kaldırmaya çalışmak başarı oranını yükseltecektir.Kepek oluşumunun başlıca nedenleri ise aşırı yağlı cilt veya aşırı kuru cilt, stres, uykusuzluk, hava kirliliği, mevsimsel değişiklikler, alkol, sigara veya uyuşturucugibi kötü alışkanlıklardır. Kepekten kurtulabilmek için yeterli zamanınızın olmadığını düşünüyorsanız sizler için çok kısa zamanda sonuç alabileceğiniz hem kepeğe karşılı etkili hemde sağlığınıza katkısı olacak 6 öneri paylaşacağız kepekten nasıl kurtulurum diyorsanız mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

1. Dengeli Beslenin
Dengeli beslenme denildiğinde aklınıza birçok besinden vazgeçmeniz gereken karmakarışık diyet programlarını aklınıza getirmeyin beslenmenizi zayıflatacak diyetler  kepek sorununuzu ortadan kaldırmayıp tam tersine sonuçlanabilir.Kepekten kurtulmak için aşırı tatlı, tuzlu, yağlı yağlı ve aburcubur besinler ile aşırı kafein içerikli ve gazlı içeceklerden uzak durmalısınız.Beslenirken sebze, meyve ve tam tahıllı gıdaları tercih etmelisiniz.

2.Yağ ve Fırça Kullanın
Düzenli olarak saçlarınızı fırça ile tarayın bu ölü deriyi kaldırarak saçınızın daha iyi nefes almasını sağlayacaktır.Ayrıca saçınızı haftada en az 3 defa yıkayınız! Saçınızı yıkarken aşırı sıcak su kullannmayınız ve yıkamadan önce saçınızı yağlamayı ihmal etmeyiniz.Kepekten kurtulmak için en iyi sonuç alabileceğiniz yağ zeytin yağıdır; zeytin yağını hindistancevizi yağı ile karıştırarak çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

3. Düzenli Egzersiz Yapın
Düzenli egsersiz vücudunuzun bağışıklık sitemini geliştirir, stresi azaltır ve vücudunuzun direncinizi artırır.Böylelikle sizde kepek ile daha güçlü bir şekilde müzadele edebilirsiniz.

4. İyi ve Düzenli Uyku Uyuyun
Düzenli ve iyi bir uykunun sizin sağlığınız üzerindeki olumlu etkisi hiçte küçümsenmeyecekkadar çoktur.Düzensiz uyku stresi artırır vücudun güçsüz düşmesine neden olur ve birçok hastalıkta olduğu gibi kepek oluşumuda bu durumdan oldukça faydalanacaktır.Bu duruma fırsat vermemek için günde en az 6-7 saat uyku uyunması gerekmektedir.

5. Saç Boyasından Kaçınınız
Birçok bayan saçının daha parlak görünmesi veya farklı bir renkte saça sahip olmak için saçlarını boyamaktadır aşırı boya kullanımıda kepek oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle saç boyasından özellikle kimyasal saç boyalarından uzak durmanızı öneririz.Şayeet saçınızda beyazlıklar varsa yada illaki boyamanızı gerektiren başka nedenleriniz var ise doğal saç boyalarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

6. Bitkisel Maske ve Kürler'den Faydalanın
Eğer kepek sorunuyla karşı karşıya iseniz ve tedavide daha hızlı bir sonuç almak istiyorsanız daha öncede denenmiş ve sağlığınıza bir zararı olmadığı kanıtlanmış bitkisel saç kürleri ve maskelerinden faydalanabilirsiniz.Kepeğe karşı son derece etkili olan 3 doğal yöntemi sizlerle paylaşacağız.

Yöntem 1: Çemen Otu Tohumu
Bir avuç çemen otu tohumunu bir gece suda bekletiniz ve daha sonra bu tohumları macun kıvamını alıncayakadar su ile yoğurunuz.Macun haline gelen çemen otu tohumunu saç derinize masaj yaparak uygulayınız ve bir saat bekleyerek saçınızı durulayınız.Bu işlem kepeğe iyi gelecek ve aynı zamanda sitresinizi azaltacaktır.

Yöntem 2: Yoğurt Maskesi
Saç derinize yoğurdu masaj yaparak iyice yediriniz ve yarım saat bekletip yıkayınız daha etkili sonuç almak için yoğurda limon suyu ekleyebilirsiniz ancak bu zorunlu değildir.Burda dikkat edilmesi gereken kullandığınız yoğurdun taze ev yoğurdu olması gerekmektedir.

Yöntem  3: Aloe Vera 
Aloe Vera yaprağını ikiye ayırarak içinden çıkan jeli saç derisine uygulayınız 10 dakika bekletip bol su ile yıkayınız.Eğer aloevera yaprağı bulmakta zorlanıyorsanız hazır jelini birçok yerde bulabilirsiniz.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...