26 Kasım 2013 Salı

Şal seçerken nelere dikkat edilmelidir?

ipek şal
Şal doksanlı yıllarda dolama olarak kullanılmaktaydı ve başı sararak bir tarafıda arkaya atılarak ön omuzlardan aşağıya sarkıtılırdı.Doksanların sonunadoğru şallar yeniden gündeme gelmeye başladı budefa eşarp üretici markaların eşarp desenlerinde ürettiği etol tarzı bağlama şekliyle piyasaya sürüldü.

Şallar bu haliyle ikibinli yılların başlarındada kullanılmaya devam etti daha çok kadife yakmalar desenli şallar olarak gündemdeydi ve biz hanımlar bunları bu şekilde kullandık.Yaklaşık üç yıl önce şal tekrardan ilgi görmeye başladı ancak bu defa çift taraflı, iki tarafı farklı renklerde ve düz şal modelleri ortalama 1,60 boyunda ve 60 santim eninde dikdörtgen baş örtüsü olarak piyasaya sürüldü.

Şimdilerde genç hanımlar bu tarz şalları kullanmakta ve dolayısıyla eşarplar biraz daha geri planda kaldı. Abiye tarzı kıyafetlerlede, günlük kıyafetlerlede uyarlanması yönünden rahatlığı ve kullanımı çok daha kolay olduğu için son dönemde başörtüsü çeşitleri arasında şal modelleri fazlasıyla tercih edilmektedir.

Şal seçerken veya satın alırken kıyafetimize uygun olmalı desenli bir kıyafetin üzerine düz bir şal veya abiya bir kıyafetin üzerine abiye kıyafeti destekleyecek kumaşta bir şal seçmemiz gerekiyor.Günlük yaşantıda ise pamuk ve ipek karışımı şal modellerini tercih edebiliriz.

Piyasada bir çok şal çeşidi mevcut bunlara örnek vericek olursak ipek şallar, polyester şallar, şifon şallar, desenli şallar, yünlü şallar, pamuklu şallar bunları mevsimine ve kıyafetimize göre seçersek, kıyafetimizin dokusuyla ve şalımızın dokusunu birbirine uyumlu seçersek doğru seçim yapmış oluruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder