22 Ekim 2013 Salı

Tesettür giyimde büyük rekabet!

Tesettür giyimde büyük rekabet!
Sezon açılışlarının habercisi raflardaki ürünler kadar, bu ürünlerin tanıtım görselleridir. Birçok marka için bu görsel hazırlık ciddi beyin fırtınalarından sonra gerçekleşiyor. Çekimler ise apayrı bir telaş ve heyecan gerektiriyor. Peki görsellere neden bu kadar çok özeniliyor?


Tesettür giyim markaları açık hava mecralarını çok iyi keşfetti ve doğru bir şekilde kullanıyor. Başörtüsünün kamuda bile yeni yeni serbest olduğu bir ülkede açık hava reklam alanlarında başörtülü reklam görsellerine yer vermek, hitap edilen hedef kitleye sadece ‘beni al’ demekten öte mesajlar veriyordu.

Aker Yeni Sezon
Tesettür giyimde marka sayısı artınca markalar için yeni bir süreç başlamış oldu. Bazen rakip marka ile arka arkaya dönen açık hava ilanlarında ayrışmak önemli bir kriter olarak kabul edildi. Geçenlerde hava limanında tesettür giyim markalarına gözüm takıldı. Birçok marka gördüm fakat ilanlar birbirine çok benziyordu. Zaten başörtüsü bir nevi üniforma etkisi veriyor. Bu yüzden mekânlar ve konseptler belki de diğer hazır giyim markalarından biraz daha fazla önem kazanıyor.

Alvina  Yeni Sezon
Moda çekimlerinde kalabalıkların gücü
Son zamanlarda dünya modasına yön veren markalar genellikle üzerine çokça kafa yorulmuş konseptlerle koleksiyonlar sunuyor. Çünkü kumaş ve desenler çok benzeşiyor, ayrışma ise görsellerle sağlanıyor. Bu durum aynı zamanda markalaşma için de bir yatırım.
Kayra  Yeni Sezon

Dünya modasına yön veren markalarda ne var derseniz genelde bizdekinden farklı olarak kampanya görsellerinde birden fazla manken kullanma eğilimi var. Gucci, Dolce&Gabbana, Tommy Hilfiger gibi birçok marka oldukça kalabalık çekimleri tercih ediyor. Kimi İtalyan ailesine gönderme yapıyor, kimi köy hayatının kalabalık hayat tarzına... 
Armine  Yeni Sezon
Tesettür giyim alanında da Kayra çekimleri, bu yıl çoklu mankenler kullanılarak yapılmış. Bu kadar çok mankeni bir arada kullanmak markayı imaj olarak oldukça güçlü göstermiş. Görsellerde dikkat çeken bir nokta Kayra’nın sadece başörtülü manken kullanmaması. Her anlamda sıcak geçen bir yaz mevsiminden sonra bu görseller oldukça manidar. 

Yanılmadığımı Kayra tasarım ekibiyle görüşünce de anlıyorum. Ekip, görsellerde selam temasını işlerken kutuplaşma içine düştüğümüz günleri geride bırakıp yeniden birbirine selam veren, aynı yerlerde oturup kalkabilen bir toplum olduğumuzu hatırlatmak istemiş
Tuğba  Yeni Sezon

Koleksiyonun tamamını incelediğinizde de tematik bir tasarımla hazırlanan bir Kayra koleksiyonu görüyorsunuz. Seçilen bütün temalar tasarımlarla uyumlu. Bu bütüncül yaklaşımın arkasında Kayra’nın tasarıma yaptığı yatırım yatıyor. Tasarım ekibine öncülük eden Serap Cebeci başta olmak üzere, kendisini durubutik.com blogundan tanıdığım Tuğba Göktaş Kavici gibi tasarım kültürü olan isimler Kayra çatısı altında buluşmuş. Bu tasarım kültürü doğal olarak görsellerin de ayrışmasına vesile oluyor.


Setrns  Yeni Sezon

Davet kıyafetinde başarılı olanlar öne çıkar
Fatih’teki mağazaları gezerken bir aydır kafamda dönüp duran bir düşünce vardı. Tesettür giyim konusunda günlük giyimde bir yere gelinse de abiye ve davet kıyafetleri hâlâ çıtanın çok altında. Zira çoğu tasarım tesettür değil tesettüre dönüştürülmeye çalışılıyor. Mesela o korkunç bolerolar önünüze geliyor hâlâ. Hatta daha da trajikomik olanı bazı tesettür giyim markalarının vitrinlerinde straplez gece kıyafetlerinin öne çıkarılması.

Kayra’nın ilk kampanya görselinin davet kıyafetlerinden seçilmesi oldukça doğru olmuş. Çünkü tesettür giyim pazarında bu konuda hâlâ ciddi bir açık var. Ya tasarımlar çok abartılı ya da tasarım düzeyi çok yetersiz. Kayra burada ölçüyü tutturmuş diyebilirim. Abartılı süslemeler yok, aşırı taşlı ve kabarık etekler yok, renkler ve işlemler oldukça ölçülü. Barok desenlerin nakış olarak işlendiği kıyafetlerin kampanya çekimlerinde de iç dekorasyonda varaklar, ampir süslemeler dikkat çekiyor. Haliyle sektör kışlık mantolarla billboardları kullanırken, Kayra davet kıyafeti çekimleriyle kalabalıktan sıyrılmayı başarıyor. Muhtemelen tesettür giyimde davet kıyafetleri üzerinde daha fazla çalışılmış tasarımlar göreceğiz. Bu anlamda rekabet en çok yine tüketiciye yarayacak.

Kezban Karagöz / Zaman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...