18 Ekim 2013 Cuma

Dergilerdeki Tesettür Dekoltesi

tesettur dergi kapagi
Kadının kendini ucuzca nesneleştirmesini açık kapalılık gibi basit bir yargıyla tanımlamak doğru değil diyorum feministler çalınacak tencere tava kıvamına geliyor anlayamadım nedendir. Ayrıca muhafazakar dergilerin kapaklarında kullanılan kızların başlarına çakılan örtü onların da nesne olmadığı manasına gelmiyor.


Bize kapak olan mübarek ucuzluğumuz.

Dün gece bir televizyon programına katıldım. Konu kadının dekoltesi. Dekolte kadını ucuzlaştırır deyince sosyal medyada yanlış anlama kuyruğuna girip iç AÇICI güzellemeler dizen küfür mesaicileri sanal kıyameti kopardılar. Dekolte kadını ucuzlaştırır deyince kof ilkel aforizmalar sağanağına takıldım. Örtü pahalılaştırır mı peki diyenler vardı. Güldürmece bunlar güldürmece. Bu konunun dini referanslardan ziyade kadın hakları düzleminde değerlendirilmesini istemek benim söylediğimin karşıtlığını ucuz aforizmalarla takas ederek kurmak da ancak bu fukaralara yakışırdı.

Fotomodeller,mankenler,eğlence merkezlerinin hostesi kadınlar;sadece cinselliklerini kullanarak emeksiz para kazandıkları için nesne ve bunu sorgulamadıkları için yozdurlar.1983 yılında BM Genel Kurulunun bir komitesinin fahişeliğin yasaklanması için öngörülen bir kanun tasarısını 106 oyla kabul ettiği oturumda red oyu veren ülkelerin ABD, İngiltere, Fransa  ve İsrail gibi ülkeler olduğu hatırlanacaktır. Neydi bu ülkeleri bu karar tasarısına karşı red oyu vermeye iten sebepler? Kendilerini besleyen bu tarz kurumları kapatabilirler mi hiç. Hem saygın hem batılı ailelerin sonu ne olur sonra. Ve bu kurumların kapatılmasından sonra doğacak işsizlik sorununu nasıl çözümlerler. Nasıl yeni bir ahlak temellendirirler fuhuşsuz toplumlarına.Zevkçi düzenlerin parababaları ve lükse alışmış nesne kadınları, kolay kolay bırakırlar mı çıkarlarının peşini. ( Cihan Aktaş Sistem İçinde Kadın Beyan Yayınları)

Kadının kendini ucuzca nesneleştirmesini açık kapalılık gibi basit bir yargıyla tanımlamak doğru değil diyorum feministler çalınacak tencere tava kıvamına geliyor anlayamadım nedendir. Ayrıca muhafazakar dergilerin kapaklarında kullanılan kızların başlarına çakılan örtü onların da nesne olmadığı manasına gelmiyor.

Erkekteki şeytanla karışık haz üçgeni kadının iç hatlarına göre iç açı topluyorsa burda örtüyü taşıyan kadının suçu nedir anlamıyorum demişim. Hepimiz suçluyuz. Başörtüyü modaya garnitür etme enerjisini, yıllardır süren mağduriyet savaşında gösterebilseydik yasak zamanlar içinde sadece burjuva takıntısı olarak gündeme gelmesinin önüne geçebilirdik.

Bu sorun neden başını saunayla terletip üzerine dijital havlu atanları ırgalamadı.

Hamaklarında tespih sallandırıp yamaklarına emirler buyuran rahleyi Akmerkez'de açanları neden silkelemedi.

Filtreli muhafazakâr ciplerinin vitesi neden bu sorunla boşa alınıyor!

Kitap neden tiki mahreciyle okunuyor!

Ünlü muhafazakâr iş adamları hacı yağından kıl çeker gibi yaşamanın konformist zevkiyle yüzerken bu kızlar neden işsiz! Diye sormuşum bir yazımda.

Bu kızları istihdam etmenin cesaretini gösterebilmek neden develere fitness yaptırmak kadar zor!
Paranın olduğu yerde vitrine koyulacak kadını hangi şekille servis edip etmeme hassasiyeti sıfırdır.
Çünkü konformist sermayeciler, taşı sıkıp Allah dedirten dönüşümlü bedevi zihniyet, asıl kendi içinde bu sorunu aşamadı.

Eğer aşabilseydik, bugün meydanlarda örtülerinden kan alınmış kızlar mağdur fişlemesiyle tek başına bu sorunla çarpışmayacaktı.  Hakikatli örtüyü değil cılkı çıkmış örtüyü kapitalizmle akraba durumuna getiren kasa dekoltelerini kapamaya çalışan bir takım dergilere olan tavrım dekolte konusunda gösterdiğim tavrın aynısıdır. Hep söylüyorum söyleyeceğim başörtüsü sorunu bitecek eyvallah lakin marka başörtü takamama sorunu başlayacak.

Aynı secdeye baş eğiyorsak sayın gamsız romatikler bu meseleye da aynı efektlerle baş kaldıracağız demişim.

Sayın rahat uyku satıcıları, sayın kraliyet figürasyonları, ekmeklerine güneş yağı süren kapital benciller, an din süzgecinden kapital kartonlar üretme anı değildir.

Meyve veren ağacı bozup ağaç veren meyveye dönüştürme fantezisine sahip olarak,  yani kazanma hırslarınıza gökdelenler biçerek bu sorundan kaçamazsınız.

Bırakın riya çalkalayan ağızlar mallarınızı değil hakikatinizi ve onurunuzu konuşsun.

Bazı kafaların içinde örtü var diye örtüyü dekolteye yakın kullandırma biçimi de ucuzdur . Kapitalizm dolaşıma girdiği damarın kimliğine değil ne kadar sömürdüğüne bakar. İster muhafazakar olsun ister bilmem kim?


Esra Elönü - Haber 7

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder