16 Eylül 2013 Pazartesi

Bayanların Pantolon Giymesi Caizmidir?

Bayanların pantolon giymesi ve tesettür ve dinimize uygun olup olmaması oldukça sık tartışılan bir konu bu yüzden bu konu üzerinde biraz araştırma yaptım...

Bu konuyu öyle fazla dallandırıp budaklandırmadan Ayet ve Hadislerden örnekler vermeden sizleri fazla sıkmadan kısaca cevaba geçmek istiyorum. 

Bayanların pantolon giymesi caiz değildir.Nendenlerini ise herkezin anlayabileceği şekilde açıklamak istiyorum.

Bayanların pantolon giymesinin caiz olmamasının ilk nedeni Pantolonun bir erkek kıyafeti olmasıdır ve dinimizce kadının erkeğe erkeğinse kadına benzemesi kesinlikle haram kılınmıştır.

Bir diğer nedeni ise Pantolonun vücut hatlarını belli eden bir kıyafet olması ve dolayısıyla İslami giyim kurallarına yani tesettüre uygun olmamasıdır.

Pantolon caiz değidlir diyerek diğer kıyafetlere yönelen okuyucularımızıda uyarmadan edemeyeceğim bu yasaklar sadece pantolon ile sınırlı değildir.Örneğin dar etekler, kısa etekler, basen kısmının ölçülerini belli eden pantolon etekler ve taytlarıda bu sınıfa sokabilirsiniz.

Bir kıyafetin İslama uygun olması için gereken özellikleri kısaca sayacak olursak, bol, uzun, vücut ölçülerini ve ten rengini belli etmeyen ve aşırı dikkat çekmeyen kıyafetler tesettüre uygundur.Bu özellikleri taşımayan tüm kıyafetlerin hanımlar tarafından (mahremleri hariç) giyilmesi caiz değildir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...