7 Mayıs 2015 Perşembe

Tesettür Modası Olurmu?

Tesettürün Modası Olurmu?
Mehmet Ali Birand'ın vefatından önceki son 32. gün programlarından birtanesine konuk olan İlahiyacı Ali Rıza Demircan, Yazar Emine Şenlikoğlu ve Alâ Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ebru Büyükdağ Tesettür ve moda hakkında merak edilen bir çok soruya açıklık getirdi.


Tesettür giyim şeklinin nasıl olması gerektiği sorusunu yanıtlayan, yazar emine şenlik oğlu Tesettürün sadece bir giyim şekli değil aynı zamanda'da bir yaşam biçimi olduğunu belirtti.Tesettür kıyafet giyen kişinin aynı zamanda bir takım kurallara da uyması gerektiğini de sözlerine ekleyen Şenlikoğlu;Giyilen kıyafetin bol, uzun ve vücudu göstermeyecek derecede sık dokunmuş kumaşlardan üretilmiş olması gerektiğini belirtti.

İlahiyacı Ali Rıza Demircan ise Tesettür bir moda değildir. İman, İbadet, Ahlak, sağlık ve estetik konusudur. Önce tesettürün amaçları olan bu temel çizgilerin bilinmesi gerekir. Bu temeller açıklanamazsa yüzeysel bir takım değerlendirmeler yapılır dedi.

Programda söz alan Alâ Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ebru Büyükdağ ise bizler sadece markaların giyim ürünlerini okuyucularımızla paylaşıyoruz.Bizler kimseye nerede ne giymeleri gerektiği hakkında bir şey söylemiyoruz, bir şeyi daha belirtmek istiyorum biz kapalı bayanlar daha fazla hayatın içinde olmak, hayatın içinde bizlere daha fazla yer ayrılmasını istiyoruz dedi.

Mehmet Ali Birand ise Türkiye'de Tesettürlü hanımlara birtakım kısıtlamalar getirildi bunu kimse inkar edemez.Muhafazakar çevrelerde bu konuda bu hanımlara fazlasıyla destek çıktılar ve bir hak arayışına girildi şimdi üniversitelerde filan azda olsa bir rahatlama var ancak ben İslami kanallarda ve Muhafazakar iş çevresinde pekte öyle kapalı hanımların çalıştırıldığını görmüyorum bu çevrelerde yine modern giyimli bayanları çalıştırdığını söyledi.

Programda ayrıca İslami örtünmenin nasıl olması gerekir? yeni tesettür ne demektir? gibi sorulara ve baş bağlama şekilleri, tesettür modası, örtülü çıplaklar, modern giyinmiş tesettürlü hanımların bir kıyamet alameti olduğu söylentisine de açıklık getirilmeye çalışılıyor. Daha fazlası için programın videosunu yazının ekinde paylaşıyorum mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. 

            

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder